Original: $659.77
-65%$659.77
$230.92The Story
Crafted from high-quality outdoor fabric and rope, the CascadeĀ Lounger ensures resilience against the elements, offering a lasting investment for your outdoor sanctuary. Its premium materials not only withstand the weather but also require minimal maintenance, making it an ideal choice for your outdoor setting.
| Profile | Firm |
| Dimensions | 84cmW x 84cmD x 76cmH |
| Color | Shadow |
| Seat Height | 40cm |
| Seat Depth | 72cm |
| Upholstery |
Waterproof, high-performance UV-resistant fabric |
| Frame & Rope | Powder coated aluminum frame High-resilient olefin rope |
| Filling | High-density polyurethane foam, fiber on all cushioning |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Crafted from high-quality outdoor fabric and rope, the CascadeĀ Lounger ensures resilience against the elements, offering a lasting investment for your outdoor sanctuary. Its premium materials not only withstand the weather but also require minimal maintenance, making it an ideal choice for your outdoor setting.
| Profile | Firm |
| Dimensions | 84cmW x 84cmD x 76cmH |
| Color | Shadow |
| Seat Height | 40cm |
| Seat Depth | 72cm |
| Upholstery |
Waterproof, high-performance UV-resistant fabric |
| Frame & Rope | Powder coated aluminum frame High-resilient olefin rope |
| Filling | High-density polyurethane foam, fiber on all cushioning |
| Supplied | Assembled |

























