Original: $2,477.88
-65%$2,477.88
$867.26The Story
A simple, solid wood plinth combines perfectly with thin metal legs to form an elegant platform for the softly rounded forms of the upholstered sections; a simple but confident example of commercial/domestic crossover style, smart and comfortable without being overly plush.
Designed by:Β Cameron Foggo

| Sofa Profile | Soft |
| Dimensions | 235cmL x 94cmW x 73cmH |
| Seat Height | 40cm |
| Seat Depth | 70cm |
| Arm Height | 62cm |
| Color | Westlake Harbour |
| Frame | Matte black steel legs |
| Wood trim | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam with feather and fiber on all cushioning |
| Upholstery | 52%Polyester, 25%Acrylic, 10% Viscose, 7%Linen, 6% cotton Martindale rating: 100,000 rubs |
| Supplied | Simple assembly required - legs |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A simple, solid wood plinth combines perfectly with thin metal legs to form an elegant platform for the softly rounded forms of the upholstered sections; a simple but confident example of commercial/domestic crossover style, smart and comfortable without being overly plush.
Designed by:Β Cameron Foggo

| Sofa Profile | Soft |
| Dimensions | 235cmL x 94cmW x 73cmH |
| Seat Height | 40cm |
| Seat Depth | 70cm |
| Arm Height | 62cm |
| Color | Westlake Harbour |
| Frame | Matte black steel legs |
| Wood trim | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam with feather and fiber on all cushioning |
| Upholstery | 52%Polyester, 25%Acrylic, 10% Viscose, 7%Linen, 6% cotton Martindale rating: 100,000 rubs |
| Supplied | Simple assembly required - legs |























