Original: $1,565.69
-65%$1,565.69
$547.99The Story
| Dimensions | 160cmL x 90cmW x 74cmH |
| Seat Height | 38cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Construction | Sinuous spring and rubber webbing suspension |
| Features | Tight seat and back cushion with loose throw pillows |
| Filling | High-density foam with polyester fiber and feather |
| Upholstery | 18% Polyester, 57% Viscose, 15% Cotton, 10% Linen |
| Assembly | Minimal assembly is required for the legs. Instructions inside the packaging. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Dimensions | 160cmL x 90cmW x 74cmH |
| Seat Height | 38cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Construction | Sinuous spring and rubber webbing suspension |
| Features | Tight seat and back cushion with loose throw pillows |
| Filling | High-density foam with polyester fiber and feather |
| Upholstery | 18% Polyester, 57% Viscose, 15% Cotton, 10% Linen |
| Assembly | Minimal assembly is required for the legs. Instructions inside the packaging. |























