The Story
| Dimensions | 57cmL x 56cmW x 77cmH |
| Seat Height | 48cm |
| Arm Height | 69cm |
| Seat Depth | 47cm |
| Color | Light Oak & Russet |
| Upholstery | 68% Cotton, 27% Linen,5% Polyester |
| Materials | Upholstered seat, Solid oak base with plywood seat shell, high-density foam. |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Dimensions | 57cmL x 56cmW x 77cmH |
| Seat Height | 48cm |
| Arm Height | 69cm |
| Seat Depth | 47cm |
| Color | Light Oak & Russet |
| Upholstery | 68% Cotton, 27% Linen,5% Polyester |
| Materials | Upholstered seat, Solid oak base with plywood seat shell, high-density foam. |
| Supplied | Assembled |

























