Original: $1,572.50
-65%$1,572.50
$550.38The Story
Pushing the idea of lounging to its fullest, Hansen is a modular series that allows the user to sit, lie, rest, roll over and relax. Soft, feathery welcoming cushions embrace, soothe and serenade.Â
Designed by the world-renowned Danish design house ByKato

| Sofa Profile | Medium-Soft |
| Dimensions | 163cmL x 93cmW x 78cmH |
| Color | Alice Pearl |
| Seat Height | approx. 42cm |
| Seat Depth | approx. 60cm |
| Materials | High-resilient foam and fiber fill on solid wood construction |
| Cushions | 2 layers of highly resilient foam core with a cover of duck feather and ball fiber seat cushions |
| Features | Fully removable and washable upholstery |
| Legs | Solid Oak |
| Upholstery | 100%Polyester Made in Belgium Martindale rating: 84,000 rubs. |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Pushing the idea of lounging to its fullest, Hansen is a modular series that allows the user to sit, lie, rest, roll over and relax. Soft, feathery welcoming cushions embrace, soothe and serenade.Â
Designed by the world-renowned Danish design house ByKato

| Sofa Profile | Medium-Soft |
| Dimensions | 163cmL x 93cmW x 78cmH |
| Color | Alice Pearl |
| Seat Height | approx. 42cm |
| Seat Depth | approx. 60cm |
| Materials | High-resilient foam and fiber fill on solid wood construction |
| Cushions | 2 layers of highly resilient foam core with a cover of duck feather and ball fiber seat cushions |
| Features | Fully removable and washable upholstery |
| Legs | Solid Oak |
| Upholstery | 100%Polyester Made in Belgium Martindale rating: 84,000 rubs. |
| Supplied | Assembled |






















