🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$1,310.41
Original: $3,744.04
-65%Island Modular Sofa - Flanders Coast—
$3,744.04
$1,310.41The Story
| Profile | Soft |
| Dimensions | 320cmL x 105cmW x 90cmH |
| Arm Height | 59cm |
| Seat Depth | approx. 74cm |
| Seat Height | approx. 46cm |
| Color | Flanders Coast |
| Materials | Solid pine frame, MDF, sinuous springs, high resilience foam, polyester fibers, duck feathers. |
| Upholstery | 62%Cotton, 20%Linen, 18% Viscose Martindale rating: 35,000 rubs |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Profile | Soft |
| Dimensions | 320cmL x 105cmW x 90cmH |
| Arm Height | 59cm |
| Seat Depth | approx. 74cm |
| Seat Height | approx. 46cm |
| Color | Flanders Coast |
| Materials | Solid pine frame, MDF, sinuous springs, high resilience foam, polyester fibers, duck feathers. |
| Upholstery | 62%Cotton, 20%Linen, 18% Viscose Martindale rating: 35,000 rubs |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |























