Original: $6,044.93
-65%$6,044.93
$2,115.73The Story
Islet is a modular seating system that offers a wide selection of modules, enhanced by two dedicated accessories: a side table and a wooden tray designed to fit between cushions. Modules provide versatility in size and proportion, catering to spacious layouts or more intimate arrangements.
The standout characteristic of this product is its wooden platform, distinguished by bevelled edges, upon which sturdy cylindrical legs are affixed.
| Sofa Profile | Medium |
| Dimensions | 396cmL x 105cmW x 88cmH |
| Seat Height | 46cm |
| Arm Height | 70cm |
| Seat Depth | 82cm |
| Color | Â Light Oak & Cobbler Panna Cotta |
| Materials |
Premium American Solid oak |
| Removable | Back/seat cushions are loose, removable for cleaning. |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Islet is a modular seating system that offers a wide selection of modules, enhanced by two dedicated accessories: a side table and a wooden tray designed to fit between cushions. Modules provide versatility in size and proportion, catering to spacious layouts or more intimate arrangements.
The standout characteristic of this product is its wooden platform, distinguished by bevelled edges, upon which sturdy cylindrical legs are affixed.
| Sofa Profile | Medium |
| Dimensions | 396cmL x 105cmW x 88cmH |
| Seat Height | 46cm |
| Arm Height | 70cm |
| Seat Depth | 82cm |
| Color | Â Light Oak & Cobbler Panna Cotta |
| Materials |
Premium American Solid oak |
| Removable | Back/seat cushions are loose, removable for cleaning. |
| Supplied | Assembled |























