The Story
| Profile | Soft |
| Dimensions | 110cmL x 93cmW x 92cmHÂ |
| Color | Off White |
| Arm Height | 69cm |
| Seat Height | 44cm |
| Seat Depth | 75cm |
| Materials | Solid pine frame, MDF, sinuous springs, high resilience foam, polyester fibers, duck feathers. |
| Upholstery | 100% Italian Linen |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Profile | Soft |
| Dimensions | 110cmL x 93cmW x 92cmHÂ |
| Color | Off White |
| Arm Height | 69cm |
| Seat Height | 44cm |
| Seat Depth | 75cm |
| Materials | Solid pine frame, MDF, sinuous springs, high resilience foam, polyester fibers, duck feathers. |
| Upholstery | 100% Italian Linen |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |























