
Original: $234.17
-65%$234.17
$81.96The Story
Organic and sophisticated The Solara collection is a contemporary design with a hint of retro style. Featuring bronze details and includes a linen shade, this pendant design combines earthy textures and raw seams with clean lines for a harmonious and tranquil lighting experience.
| Height adjustable | Yes |
| Height | 44 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 40 cm |
| Bulb included | No |
| Bulb type | E27 x 1 |
| Compatible with dimmable bulbs and switches | Yes |
|
Cable length
|
201cm
|
|
Bathroom suitable
|
No |
|
Weight
|
1.6 kg |
| Class | Class l |
| Minimum total height | 49cm |
| Maximum total height | 245cm |
| Adjustability | Fully Adjustable |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Organic and sophisticated The Solara collection is a contemporary design with a hint of retro style. Featuring bronze details and includes a linen shade, this pendant design combines earthy textures and raw seams with clean lines for a harmonious and tranquil lighting experience.
| Height adjustable | Yes |
| Height | 44 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 40 cm |
| Bulb included | No |
| Bulb type | E27 x 1 |
| Compatible with dimmable bulbs and switches | Yes |
|
Cable length
|
201cm
|
|
Bathroom suitable
|
No |
|
Weight
|
1.6 kg |
| Class | Class l |
| Minimum total height | 49cm |
| Maximum total height | 245cm |
| Adjustability | Fully Adjustable |






















