Original: $3,498.98
-65%$3,498.98
$1,224.64The Story
| Profile | Medium |
| Dimensions | 230cmL x 94cmW x 84cmH |
| Arm Height | 56cm |
| Seat Height | 45cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Colour | Almond |
| Upholstery | Waterproof high-performance, UV-resistant olefinĀ fabric |
| Filling | High-density polyurethane quick dry foam, fibers on all cushioning |
| Frame & Rope |
High-resilient handwoven rope made of ecoleneĀ® fibers Frame crafted from genuine hardwood teak tree from the highlands of Southeast Asia |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Profile | Medium |
| Dimensions | 230cmL x 94cmW x 84cmH |
| Arm Height | 56cm |
| Seat Height | 45cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Colour | Almond |
| Upholstery | Waterproof high-performance, UV-resistant olefinĀ fabric |
| Filling | High-density polyurethane quick dry foam, fibers on all cushioning |
| Frame & Rope |
High-resilient handwoven rope made of ecoleneĀ® fibers Frame crafted from genuine hardwood teak tree from the highlands of Southeast Asia |
| Supplied | Assembled |























