Original: $1,620.15
-65%$1,620.15
$567.05The Story
| Profile | Medium |
| Dimensions | 76cmL x 90cmW x 84cmH |
| Arm Height | 56cm |
| Seat Height | 46cm |
| Seat Depth | 76cm |
| ColorĀ | Angora |
| Upholstery | Waterproof high-performance, UV-resistant olefinĀ fabric |
| Filling | High-density polyurethane quick dry foam, fibers on all cushioning |
| Frame & Rope |
High-resilient handwoven rope made of ecoleneĀ® fibers Frame crafted from genuine hardwood teak tree from the highlands of Southeast Asia |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Profile | Medium |
| Dimensions | 76cmL x 90cmW x 84cmH |
| Arm Height | 56cm |
| Seat Height | 46cm |
| Seat Depth | 76cm |
| ColorĀ | Angora |
| Upholstery | Waterproof high-performance, UV-resistant olefinĀ fabric |
| Filling | High-density polyurethane quick dry foam, fibers on all cushioning |
| Frame & Rope |
High-resilient handwoven rope made of ecoleneĀ® fibers Frame crafted from genuine hardwood teak tree from the highlands of Southeast Asia |
| Supplied | Assembled |

























