The Story
Ā
Add a touch of Balinese mood with the Cali CurveĀ sideboardĀ crafted in solid teak wood and natural rattan webbing. The rounded sides add softness and allow for ample storage using 4 fully opening doors and internal shelving.Ā
| DimensionsĀ | 193cmW x 45cmW x 76cmH |
| MaterialsĀ | Solid teak wood |
| ColorĀ | Natural TeakĀ |
| Finish | Smooth Sanded |
| Supplied | Assembled |
| Sealer | Water-based |
| Base height | 27cm |
| Case height | 40cm |
| Construction | Rattan panel with teak frame and natural webbing |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Ā
Add a touch of Balinese mood with the Cali CurveĀ sideboardĀ crafted in solid teak wood and natural rattan webbing. The rounded sides add softness and allow for ample storage using 4 fully opening doors and internal shelving.Ā
| DimensionsĀ | 193cmW x 45cmW x 76cmH |
| MaterialsĀ | Solid teak wood |
| ColorĀ | Natural TeakĀ |
| Finish | Smooth Sanded |
| Supplied | Assembled |
| Sealer | Water-based |
| Base height | 27cm |
| Case height | 40cm |
| Construction | Rattan panel with teak frame and natural webbing |
























