
Original: $571.82
-65%$571.82
$200.14The Story
Layered, floaty, light. Cloudia is a modern twist on a classic chandelier. A heavyweight statement with a light-weight, delicate design. Layers of frosted glass globes hang elegantly from the brass frame. Lit from behind, every glass creates a soft cloud of diffused light. This light is suspended on adjustable wires so you can set the height from your ceiling as you please.
| Height adjustable | Yes |
| Height | |
| Width | |
| Depth | |
| Bulb included | No |
| Bulb type | G9x3 |
| Compatible with dimmable bulbs and switches | Yes |
| Cable length | 200cm |
|
Bathroom suitable
|
No |
| Weight | 3.16 kg |
| Class | CLASS II |
| Minimum total height | 32cm |
| Maximum total height | 224cm |
| Adjustability | Fully Adjustable |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Layered, floaty, light. Cloudia is a modern twist on a classic chandelier. A heavyweight statement with a light-weight, delicate design. Layers of frosted glass globes hang elegantly from the brass frame. Lit from behind, every glass creates a soft cloud of diffused light. This light is suspended on adjustable wires so you can set the height from your ceiling as you please.
| Height adjustable | Yes |
| Height | |
| Width | |
| Depth | |
| Bulb included | No |
| Bulb type | G9x3 |
| Compatible with dimmable bulbs and switches | Yes |
| Cable length | 200cm |
|
Bathroom suitable
|
No |
| Weight | 3.16 kg |
| Class | CLASS II |
| Minimum total height | 32cm |
| Maximum total height | 224cm |
| Adjustability | Fully Adjustable |
























