
Original: $1,048.33
-65%$1,048.33
$366.92The Story
Layered, floaty, light. Cloudia is a modern twist of a classic chandelier. A heavy weight statement with a light weight, delicate design. Layers of frosted glass globes hang elegantly from the aged brass frame. Lit from behind, every glass creates a soft cloud of diffused light. This light is suspended on adjustable wires so you can set the height from your ceiling as you please.
| Height adjustable | Yes |
| Height | |
| Depth | |
| Width | |
| Bulb included | No |
| Bulb type | G9 x 5 |
| Cable length | 200cm |
| Compatible with dimmable bulbs and switches | Yes |
|
Bathroom suitable
|
No |
| Weight | 7.8kg |
| Class | CLASS II |
| Minimum total height | 45cm |
| Maximum total height | 235cm |
| Adjustability | Fully Adjustable |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Layered, floaty, light. Cloudia is a modern twist of a classic chandelier. A heavy weight statement with a light weight, delicate design. Layers of frosted glass globes hang elegantly from the aged brass frame. Lit from behind, every glass creates a soft cloud of diffused light. This light is suspended on adjustable wires so you can set the height from your ceiling as you please.
| Height adjustable | Yes |
| Height | |
| Depth | |
| Width | |
| Bulb included | No |
| Bulb type | G9 x 5 |
| Cable length | 200cm |
| Compatible with dimmable bulbs and switches | Yes |
|
Bathroom suitable
|
No |
| Weight | 7.8kg |
| Class | CLASS II |
| Minimum total height | 45cm |
| Maximum total height | 235cm |
| Adjustability | Fully Adjustable |
























