Original: $1,130.02
-65%$1,130.02
$395.51The Story
Pushing the idea of lounging to its fullest, Hansen is a modular series that allows the user to sit, lie, rest, roll over and relax. Soft, feathery welcoming cushions embrace, soothe and serenade.
Designed by: ByKato

| Sofa Profile | Medium-Soft |
| DimensionsĀ | 93cmL x 93cmW x 78cmH |
| Color | Alice Pearl |
| Seat Height | approx. 42cm |
| Seat Depth | approx. 60cm |
| MaterialsĀ | High-resilient foam and fiber fill on solid wood construction |
| Cushions | 2 layers of highly resilient foam core with a cover of duck feather and ball fiber seat cushions |
| Features | Fully removable and washable upholstery |
| Legs | Solid Oak |
| Upholstery | 100%Polyester Made in Belgium Martindale rating: 84,000 rubs. |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Pushing the idea of lounging to its fullest, Hansen is a modular series that allows the user to sit, lie, rest, roll over and relax. Soft, feathery welcoming cushions embrace, soothe and serenade.
Designed by: ByKato

| Sofa Profile | Medium-Soft |
| DimensionsĀ | 93cmL x 93cmW x 78cmH |
| Color | Alice Pearl |
| Seat Height | approx. 42cm |
| Seat Depth | approx. 60cm |
| MaterialsĀ | High-resilient foam and fiber fill on solid wood construction |
| Cushions | 2 layers of highly resilient foam core with a cover of duck feather and ball fiber seat cushions |
| Features | Fully removable and washable upholstery |
| Legs | Solid Oak |
| Upholstery | 100%Polyester Made in Belgium Martindale rating: 84,000 rubs. |
| Supplied | Assembled |
























