
Original: $313.14
-65%$313.14
$109.60The Story
Captivating, curvy, floral. Our small Lindi is a graceful little pendant that has been designed with floral forms and textures in mind. Soft, linen pleats cascade down to embrace a soft glow. The airy linen fabric allows the light to filter through gently, providing a soft and dreamy ambience for your interior.
| Height adjustable | Yes |
| Height | 20.5 cm |
| Width | 40.5 cm |
| Depth | 40.5 cm |
| Bulb included | No |
| Bulb type | E14 x 1 |
| Compatible with dimmable bulbs and switches | Yes |
|
Cable length
|
200 cm
|
|
Bathroom suitable
|
No |
|
Weight
|
1.3 kg |
| Minimum total height | 31 cm |
| Maximum total height | 231 cm |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Captivating, curvy, floral. Our small Lindi is a graceful little pendant that has been designed with floral forms and textures in mind. Soft, linen pleats cascade down to embrace a soft glow. The airy linen fabric allows the light to filter through gently, providing a soft and dreamy ambience for your interior.
| Height adjustable | Yes |
| Height | 20.5 cm |
| Width | 40.5 cm |
| Depth | 40.5 cm |
| Bulb included | No |
| Bulb type | E14 x 1 |
| Compatible with dimmable bulbs and switches | Yes |
|
Cable length
|
200 cm
|
|
Bathroom suitable
|
No |
|
Weight
|
1.3 kg |
| Minimum total height | 31 cm |
| Maximum total height | 231 cm |
























