🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$176.31
Original: $503.74
-65%Amelia Armchair - Silver—
$503.74
$176.31The Story
Featuring urban, cushy and plump comfort, the Amelia sofa brings a contemporary shape to small living spaces. This armchair has a very generous size and is made for comfortable lounging and TV watching.
| Dimensions | 102cmL x 97cmW x 71cmH |
| Arm Height | 54cm |
| Seat Height | 45cm |
| Seat Depth | 61cm |
| Construction | Sinuous spring and rubber webbing suspension |
| Features | Tight seat and back cushion with loose throw pillows |
| Filling | High-density foam with polyester fiber and feather |
| Upholstery | 18% Polyester, 57% Viscose, 15% Cotton, 10% Linen |
| Assembly | Minimal assembly required for the legs. Instructions inside the packaging. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Featuring urban, cushy and plump comfort, the Amelia sofa brings a contemporary shape to small living spaces. This armchair has a very generous size and is made for comfortable lounging and TV watching.
| Dimensions | 102cmL x 97cmW x 71cmH |
| Arm Height | 54cm |
| Seat Height | 45cm |
| Seat Depth | 61cm |
| Construction | Sinuous spring and rubber webbing suspension |
| Features | Tight seat and back cushion with loose throw pillows |
| Filling | High-density foam with polyester fiber and feather |
| Upholstery | 18% Polyester, 57% Viscose, 15% Cotton, 10% Linen |
| Assembly | Minimal assembly required for the legs. Instructions inside the packaging. |























