Original: $1,211.71
-65%$1,211.71
$424.10The Story
Plush, inviting cushions and classic silhouettes make the Sketch Sloopy Sofa the epitome of casual comfort with a modern-casual twist. Featuring subtly tactile fabric upholstery, loose cushions, and removable covers that invite you to sit back and relax, this Hamptons-inspired sofa is bound to make an impression, creating bespoke living spaces made for pared-back living.
| Sofa Profile | Soft |
| Dimensions | 98cmL x 102cmW x 92cmH |
| Color | Asa Bone |
| Arm Height | 60cm |
| Seat Height | approx. 42cm |
| Seat Depth | approx. 60cm |
| Materials | Solid pine frame, MDF, sinuous springs, high resilience foam, polyester fibers, duck feathers. |
| Upholstery | 100%Linen Martindale rating: 20,000 rubs |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Plush, inviting cushions and classic silhouettes make the Sketch Sloopy Sofa the epitome of casual comfort with a modern-casual twist. Featuring subtly tactile fabric upholstery, loose cushions, and removable covers that invite you to sit back and relax, this Hamptons-inspired sofa is bound to make an impression, creating bespoke living spaces made for pared-back living.
| Sofa Profile | Soft |
| Dimensions | 98cmL x 102cmW x 92cmH |
| Color | Asa Bone |
| Arm Height | 60cm |
| Seat Height | approx. 42cm |
| Seat Depth | approx. 60cm |
| Materials | Solid pine frame, MDF, sinuous springs, high resilience foam, polyester fibers, duck feathers. |
| Upholstery | 100%Linen Martindale rating: 20,000 rubs |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |























