The Story
The stark architectural form of the wooden frame contrasts with the slack futon form which sits loosely on top of woven seat-belt webbing supports. The overhanging back pillow flips forward to provide extra support.Â
DESIGN : Â Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 60cmL x 79cmW x 73cmH |
| Seat Height | 42cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Color | Aman Macadamia - Made in Italy |
| Frame | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam, feather, and fiber |
| Upholstery | Cushion cover removable 52%Polyester, 25%Acrylic, 10% Viscose, 7%Linen, 6% cotton Martindale rating: 100,000 rubs |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The stark architectural form of the wooden frame contrasts with the slack futon form which sits loosely on top of woven seat-belt webbing supports. The overhanging back pillow flips forward to provide extra support.Â
DESIGN : Â Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 60cmL x 79cmW x 73cmH |
| Seat Height | 42cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Color | Aman Macadamia - Made in Italy |
| Frame | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam, feather, and fiber |
| Upholstery | Cushion cover removable 52%Polyester, 25%Acrylic, 10% Viscose, 7%Linen, 6% cotton Martindale rating: 100,000 rubs |
| Supplied | Assembled |

























