Original: $1,409.12
-65%$1,409.12
$493.19The Story
The stark architectural form of the wooden frame contrasts with the slack futon form, which sits loosely on top of woven seatbelt webbing supports. The overhanging back pillow flips forward to provide extra support.Â
DESIGN : Â Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 60cmL x 79cmW x 73cmH |
| Seat Height | 42cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Color | Seduce Moss |
| Frame | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam, feather, and fiber |
| Upholstery | Full aniline leather - Made in Italy Martindale rating: 90.000 rubs |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The stark architectural form of the wooden frame contrasts with the slack futon form, which sits loosely on top of woven seatbelt webbing supports. The overhanging back pillow flips forward to provide extra support.Â
DESIGN : Â Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 60cmL x 79cmW x 73cmH |
| Seat Height | 42cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Color | Seduce Moss |
| Frame | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam, feather, and fiber |
| Upholstery | Full aniline leather - Made in Italy Martindale rating: 90.000 rubs |
| Supplied | Assembled |

























