The Story
The Gwen swivel armchair has a bold, unexpected look we love. Designed with a deep inviting seat and smooth swivel function, the Gwen chair provides just the right amount of support.Â
| Profile | Firm |
| Dimensions | 80cmLx 76cmW x 80cmH |
| Seat Height | 45cm |
| Seat Depth | 54cm |
| Back Height | 80cm |
| Color | Ivory |
| Frame | Sturdy, Solid wood frame |
| Features |
Elegant yet functional, 360° swivel design. Rubber webbing suspension |
| Supplied | No assembly required |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Gwen swivel armchair has a bold, unexpected look we love. Designed with a deep inviting seat and smooth swivel function, the Gwen chair provides just the right amount of support.Â
| Profile | Firm |
| Dimensions | 80cmLx 76cmW x 80cmH |
| Seat Height | 45cm |
| Seat Depth | 54cm |
| Back Height | 80cm |
| Color | Ivory |
| Frame | Sturdy, Solid wood frame |
| Features |
Elegant yet functional, 360° swivel design. Rubber webbing suspension |
| Supplied | No assembly required |

























