Original: $1,490.81
-65%$1,490.81
$521.78The Story
With its generous proportions and inviting linear bolsters, Pambula evokes nostalgia and retro charm. Named after a quaint beachside town on the far south coast of Australia, its soft forms and premium materials guarantee comfortable refuge and warmth, especially when paired with full-bodied textiles
| Dimensions | 100cmL x 103cmW x 68cmH |
| Color | Sahara Auric |
| Seat Height | 41cm |
| Seat Depth | 67cm |
| Arm Height | 59cm |
| Upholstery | 68% Cotton, 27% Linen, 5% Polyester Martindale rating: 20,000 rubs. |
| Materials | Solid pine frame, steel Nozag springs, high-density foam & dacron filling |
| Supplied | Assembled |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
With its generous proportions and inviting linear bolsters, Pambula evokes nostalgia and retro charm. Named after a quaint beachside town on the far south coast of Australia, its soft forms and premium materials guarantee comfortable refuge and warmth, especially when paired with full-bodied textiles
| Dimensions | 100cmL x 103cmW x 68cmH |
| Color | Sahara Auric |
| Seat Height | 41cm |
| Seat Depth | 67cm |
| Arm Height | 59cm |
| Upholstery | 68% Cotton, 27% Linen, 5% Polyester Martindale rating: 20,000 rubs. |
| Materials | Solid pine frame, steel Nozag springs, high-density foam & dacron filling |
| Supplied | Assembled |

























